BALANÇ DEFINITIU · ESTIU METEOROLÒGIC 2026

Un estiu que no ha donat treva

L’estiu meteorològic 2026 es tanca amb 92 dies de dades i confirma una estació excepcional per la persistència de la calor, la freqüència de nits molt càlides i una sequedat extrema.

27,87 °CTemperatura mitjana · observatori central
32,34 °CMitjana de màximes · observatori central
23,75 °CMitjana de mínimes · observatori central
89Nits tropicals · 92 dies
0,20 mmPrecipitació total de l’estiu

L’estiu de la persistència

El balanç definitiu confirma el que ja mostraven els avanços d’agost: 2026 no ha necessitat assolir la màxima absoluta més alta per convertir-se en un dels estius més exigents de la sèrie recent. La seua excepcionalitat està en la continuïtat de la calor durant pràcticament tota l’estació.

A l’observatori central de referència de la xarxa MeteoElx, la temperatura mitjana entre l’1 de juny i el 31 d’agost arriba a 27,87 °C. La mitjana de les màximes se situa en 32,34 °C i la de les mínimes en 23,75 °C.

L’extraordinari no ha sigut un únic pic: ha sigut la persistència, amb calor sostinguda de dia, molt poca capacitat de refredament nocturn i una absència quasi total de pluja.

Cinc estius, un escaló cada vegada més alt

La comparació completa 2022–2026 de l’observatori central situa 2026 amb la temperatura mitjana més alta dels cinc estius comparats, lleugerament per damunt de 2025. També lidera la mitjana de màximes i la mitjana de mínimes.

AnyT. mitjanaMitjana màx.Mitjana mín.Màx. abs.Mín. abs.PlujaNits trop.Nits equat.
202227,2231,9022,8941,4018,307,60 mm8512
202326,7330,8323,0638,9016,6055,20 mm8116
202426,3630,5622,6936,3016,0023,60 mm8112
202527,7032,0923,7340,8018,504,20 mm9021
202627,8732,3423,7538,9018,400,20 mm8927

Les nits compten cada vegada més

De les 92 nits de l’estiu, 89 van ser tropicals i 27 equatorials. En 2022 i 2024 hi hagué 12 nits equatorials; en 2023 foren 16; en 2025, 21. El salt fins a 27 en 2026 reforça una idea cada vegada més important: quan superar els 20 °C es torna habitual, la freqüència amb què no s’aconsegueix baixar de 25 °C passa a diferenciar els estius més exigents.

Crevillent i Santa Pola: dues formes de no refrescar

Crevillent

24,39 °C de mitjana de mínimes, 91 nits tropicals i 45 equatorials. Pràcticament la meitat de l’estiu no va aconseguir baixar de 25 °C.

Santa Pola

24,06 °C de mitjana de mínimes, 89 nits tropicals i 35 equatorials. El litoral torna a mostrar una enorme dificultat per refrescar durant la nit.

De dia, l’interior porta la pitjor part

Sant Felip Neri encapçala la mitjana de màximes amb 35,08 °C, seguit de Matola amb 34,96 °C i Crevillent amb 33,76 °C. La màxima absoluta més elevada correspon a Sant Felip Neri, amb 42,8 °C.

Elx: un mateix municipi, molts estius diferents

Centre Ciutat acaba amb una mitjana de mínimes de 23,88 °C i 29 nits equatorials; la Foia amb 22,78 °C i 11; Parc Empresarial amb 22,29 °C i 8; Matola amb 21,99 °C i 6; Perleta amb 21,62 °C i 2; Asprella amb 20,88 °C i una sola nit equatorial. La xarxa permet observar com el patró nocturn urbà contrasta amb estacions del Camp d’Elx que conserven una major capacitat de refredament.

Un estiu pràcticament sense pluja

Centre Ciutat, la Foia i Perleta tanquen els 92 dies amb 0,00 mm. L’observatori central acumula a penes 0,20 mm; Crevillent 0,60 mm; Matola i Santa Pola 0,80 mm; Derramador 1,00 mm; Asprella 1,50 mm; Torrellano 1,80 mm.

En bona part de la xarxa, parlar d’un estiu sec es queda curt: meteorològicament, pràcticament no ha plogut.

El balanç territorial definitiu

ObservatoriMitjana màx.Mitjana mín.Màx. abs.Mín. abs.PlujaNits trop.Nits equat.
Algorós32,2122,0339,9016,503,60794
Observatori central32,3423,7538,9018,400,208927
Centre Ciutat32,9723,8839,5018,500,009029
Crevillent33,7624,3941,7019,400,609145
Daimes32,8121,8039,6016,303,10755
Derramador33,3121,1840,2014,901,00692
Parc Empresarial32,1822,2937,2017,803,10818
la Foia31,8322,7839,4017,500,008211
Matola34,9621,9941,3016,100,80796
Perleta32,0621,6237,2016,000,00772
Santa Pola29,4824,0641,6018,900,808935
Asprella31,0420,8840,0015,101,50611
Sant Felip Neri35,0820,2842,8014,105,10521
Torrellano32,0122,6737,7018,001,80819

Una estació marcada per la persistència

2026 no ha sigut l’estiu de la màxima absoluta més alta de l’observatori central, però sí el de la temperatura mitjana més elevada de la comparació 2022–2026 i el que més nits equatorials acumula.

No ha sigut necessàriament l’estiu dels pics més alts. Ha sigut l’estiu que quasi no ha permés baixar.